Aktivní uhlí na filtraci vody
V Japonsku toto dřevěné uhlí používají k přírodnímu čištění vody už několik set let. Snižuje totiž množství chlóru, těžkých kovů a obohacuje vodu o vápník, hořčík či draslík. A rozdíl poznáš i na chuti. Tyčinka ti bude zpříjemňovat pitný režim zhruba půl roku. Následně s ní můžeš vyživit rostliny nebo ji použij jako pohlcovač pachů.
Detailní popis produktu
Jak binchotan používat?
- Výrobce doporučuje tyčinku před prvním použitím vyvařit. Čistě z hygienických důvodů.
- Tyčinku hoďte do litru pitné vody, ideálně ve skleněné karafě nebo lahvi.
- Již po hodině je voda z velké části "přefiltrovaná", ale nejlepšího efektu dosáhneš po několika hodinách působení (nejlépe přes noc). Doporučujeme tyčinku nechat v lahvi a prostě jen průběžně doplňovat vodu - tak to sami děláme.
- Binchotam sníží množství chlóru, vodě dodá minerální látky a jemně nasládlou chuť.
- Po 4-6 měsících ho vyměň za nový.
Po 3 měsících mu dopřej trochu lásky
- Tyčinku opláchni vodou a umyj kartáčem. Nepoužívej čisticí prostředek.
- Převař ji ve vodě po dobu 10-30 minut.
- Nech ji volně uschnout - nejlépe na slunci.
- Tyčinka by tímto procesem měla z mikropórů uvolnit nečistoty a tím obnovit své adsorpční schopnosti.
Co s binchotanem, až doslouží?
- Strč ho do lednice, botníku nebo do kočičího záchodu. Zkrátka poblíž míst, kde se občas chytáš za nos. Binchotan totiž umí pohlcovat také pachy.
- Pohnoj s ním rostliny. Zlepší kvalitu půdy a pomůže rostlinkám k rychlejšímu růstu.
- Šoupni ho do bot. Tyčinka pomůže vstřebat přebytečnou vlhkost i nepříjemný zápach.
Co je to binchotan?
Binchotan neboli aktivní uhlí se v Japonsku používá jako tradiční prostředek k přírodní a zdravé filtraci vody již od 17. století.
- Váže na sebe nečistoty, chlór, pesticidy, herbicidy, tenzidy a ropné látky.
- Vodu obohacuje o minerály (jako vápník, hořčík nebo draslík).
- A zlepšuje chuť. Částice zodpovědné za nepříjemné chutě a zápach vody totiž zachytí na svém povrchu. Z vlastní zkušenosti potvrzujeme, že voda pak chutná opravdu skvěle!
P.S. Na vyčištění vody od všech látek však nestačí. Binchotan či aktivní uhlí není schopné z vody odfiltrovat dusičnany, některé druhy bakterií, rozpuštěné minerály, nebo i EE2 a ostatní xenoestrogeny. Pro dokonalejší filtraci vody slouží další přístupy jako třeba systém reverzní osmózy.
Jeden kus vydrží 6 měsíců
Výrobce uvádí, že každý kus binchotanu vydrží až 6 měsíců. Poté můžete tyčinku použít k rozličným účelům, například jako hnojivo nebo pohlcovač pachů. Náhradní binchotan si pak jednoduše dokoupíte.
Po 3 měsících používání tyčinku jednoduše 10 minut vyvaříte a necháte uschnout - nejlépe na slunci. Tyčinka by tímto procesem měla z mikropórů uvolnit nečistoty a tím obnovit své adsorpční schopnosti. Výrobce dále doporučuje tyčinku vyvařit před prvním použitím, čistě z hygienických důvodů.
Průzkumem u jiných výrobců jsme ovšem narazili na rozdílné názory co se vyvařování tyčinky týče. Někdo uvádí, že se schopnost adsorpce vyvařením tyčinky neobnoví kvůli tomu, že toxiny jsou navázány na póry na molekulární úrovní, což pouhým vyvařením odstanit nejde.
Doporučujeme držet se návodu výrobce a svým vlastním pocitem. Sám/a zjistíš, kdy už tyčinka přestane plnit své filtrační schopnosti podle chuti vody a bude třeba ji vyměnit (4 až 6 měsíců).
Upozornění: Slouží pro použití výhradně s pitnou vodou.
Jak aktivní uhlí přesně funguje
Aktivní uhlí má pórovitou strukturu a obrovský vnitřní povrch (1 000 až 2 000 m²/g podle druhu použitého zdroje). To znamená, že kávová lžička aktivního uhlí představuje povrch s plochou rovnající se fotbalovému hřišti. Je to enormní vnitřní povrch, který mu dává jeho jedinečnou schopnost adsorbovat široký rozsah složek z kapalné a plynné fáze. Podstatou procesu je fyzikální adsorpce. O adsorpčních schopnostech binchotanu rozhoduje velikost pórů, měrný povrch a chemická reaktivita povrchu.
Filtrace je aktivní, tzn. že uhlí na svůj povrch přitahuje nepolarizované molekuly rozpuštěné ve vodě, které pak adsorbuje a difunduje do vnitřní sféry pórů. Tam jsou molekuly vázány slabými Van der Waalsovými silami. Proto se aktivní uhlí k filtraci používá i v profesionálních laboratořích.
Filtrační schopnost binchotanu funguje skvěle na nepolarizované molekuly. To zahrnuje většinu organických pesticidů, tenzidů, fenolů a ropy, ale i těžkých kovů (arzén, chrom, rtuť, olovo, nikl, aj.), benzenu a dalších chemických látek. Naopak na polarizované molekuly účinný není.
Jak se binchotan vyrábí
Dřevo pro binchotany pochází z Laosu, z prořezů stromů Quercus phillyraeoides (ubamegashi dub). Nejprve se po dobu 1 měsíce suší a poté se vypaluje v peci za nízkých teplot. Na závěr vypalování se teplota zvýší na 1000 °C a následně rychle ochladí. Rychlý nárůst teploty následovaný rychlým ochlazením spálí kůru a zanechá hladký, tvrdý povrch. Poté se povrch tyčinek pokrývá speciálním práškem z hlíny, písku a popela, čímž je dosaženo bělavého odstínu (viz. název „bílé uhlí").
Proces tepelného zpracování tyčinek trvá 21 dní. Dřevěné uhlí je poté na obou koncích rozřezáno a vyleštěno, vyčištěno a sterilizováno ultrazvukem (při vysoké teplotě a vysokém tlaku). Binchotany jsou z hygienických důvodů baleny jednotlivě. Každá tyčinka je parou a ultrazvukem čištěna, sušena a balena tak, aby byla připravena k okamžitému použití.
Dubové dřevo je nesmírně tvrdé, a to je i jeden z důvodů, proč tyčinka neplave na hladině. Během růstu strom vstřebává hodně živin a minerálů, které pak v binchotanu částečně zůstanou a jsou předávány vodě.
Binchotanová tyčinka je z hygienických důvodů bohužel balena do plastového obalu, ale to na samotný binchotan nemá žádný vliv, protože se na plasty neváže a tak ti je nebude uvolňovat do vody.
Doufáme, že se ti bude líbit :)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Za značkou Hydrophil stojí parta tří kamarádů z Hamburku. Nejprve založili blog - blog o vodě, protože bez vody není život a je třeba se o ni starat. A mluvit o tom, že je třeba se o ni starat! V létě 2013 během cyklovýletu začali ti tři vymýšlet, jak by se dalo a zda by se dalo vyvíjet produkty, které budou nejen veganské, ale také ideálně 100% šetrné k vodě. Například vyráběné s minimem vody a s minimálním znečištěním - takže pro vodu neutrální (ostatně o tom vypovídá i název firmy, Wasserneutral). Ať už v rámci výroby nebo v rámci recyklace.
A vyšlo to. Rychleji, než čekali. Ohlas byl obrovský. Už v září 2013 měli první výrobek - tričko. Vzápětí vymysleli neutrální mýdlo, bambusový kartáček, tašky… a pak se začali specializovat na W. A. S. H. (WAter. Sanitation. Hygiene), tedy na segment hygieny a péče o tělo. Oblast každodenního používání. Protože, jak říká jejich motto: “Udělat každý den o trochu lepší”. Ať už pro sebe, pro okolí nebo pro celý svět. Ono je to koneckonců propojené.
V roce 2014, ještě ve třech, založili značku Hydrophil. Dnes už je jich šest, mají stážisty a studenty na kratší úvazky. Rostou do výšky i šířky, ale pevně a neochvějně se drží svých zásad.